Honeycrisp Season

September 27, 2007 · 3 comments

Honeycrisp Apples

It’s Honeycrisp season in Minnesota. That’s great news for me because these apples are without a doubt the best tasting apples around and they make a stellar treat sure to satisfy any of my sweet tooth cravings.  Because my whole family enjoys them we always keep a good supply and because they store so well even if you bought too many and let them sit awhile they still taste great.

The story of the Honeycrisp apple is an interesting one.  Developed by the University of Minnesota and released to the public in 1992 the fruit was originally thought to be a cross between a Macoun and a Honeygold but DNA analysis (who knew?!) showed that was not the case and that it was actually a cross between another U of M apple called Keepsake and an unknown apple variety.

Minnesota has had Honeycrisp fever for a number of years now and in 2006 the Honeycrisp was officially deemed the official fruit of the State of Minnesota.

I’m not sure how popular this apple is outside of Minnesota but if you happen to be lucky enough to fall upon one do yourself a favor and eat it.

Like This Post? Give me the thumbs up 

{ 3 comments }

Skinny Guy September 27, 2007 at 8:28 am

I’ve never noticed the Honeycrisp here in NJ, but I do enjoy my apples, especially now that fall is here. If I do come across them, I will be sure and give them a try.

Skinny Guy September 28, 2007 at 11:00 pm

So I stop at my supermarket last night only to find that they made a liar out of me. A whole section of Honeycrisps was right there in with the rest of the apples.

Of course, I bought one and packed it with my lunch today. My very first impression is that Honeycrisp is a very appropriate name; it was sweet, with a touch of tart, and firm and crisp when I bit into it. It was also nice and juicy without dripping all over as I ate it.

The only things that gave me pause were its size and its cost per pound. The apple I purchased was just over half a pound, about the average size of the apples on display. Coupled with the price of $2.99/lb., I couldn’t justify buying more than the one I sampled, especially when other varieties were going for $1.29-$1.49 per pound. $3.00 for 2 apples seemed like a bit much to me.

But I just might break down every once in a while for a special treat. Thanks for the heads up for these great apples!

john - from fat to fit September 29, 2007 at 5:05 am

Yeah I forget to mention they do fetch a premium!

Glad you had a chance to try one, that’s pretty funny – nice to see my state fruit out there in Jersey.

Comments on this entry are closed.

Previous post:

Next post:

© 2007-2019 John Is Fit - Personal Weight Loss Blog. Powered by Wordpress, theme by Thesis, and hosted by Dreamhost.